فروش آنلاین فایل

 اولین سرماخوردگی کودک تازه متولد شده چگونه است؟ - گوم اسکول

نوزاد تازه متولد شده از همان اوایل شروع به ساخت سیستم ایمنی بدن خود می کند. اما قبل از ایجاد این مصونیت زودرس ممکن است کودک مستعد ابتلا به بیماری با ویروس هایی مانند سرماخوردگی شود. سرماخوردگی در نوزادان تازه متولد شده کمتر است زیرا تا حدودی از مادران مصونیت دارد. این ایمنی حدود 6 ماه از بین می رود و سپس سرماخوردگی شایعتر می شود. اما این بیماری ها برای کمک به بدن کودک برای مبارزه با ویروس هایی که باعث سرماخوردگی می شوند بسیار حیاتی هستند. کودکان معمولاً قبل از اولین تولدشان سرماخوردگی های زیادی دارند. علائم دیگری نیز وجود دارد که باید از سرماخوردگی مطمئن شوید و در برخی مواقع باید به پزشک مراجعه کرد. درمان سرماخوردگی یک نوزاد تازه متولد شده به مراقبت ویژه نیاز دارد اما اغلب مسئله جدی نیست.

کودک تازه متولد شده چه علائم سرماخوردگی دارد؟

نوزادان ممکن است ترشحات بینی بیش از حد داشته باشند که آبریزش و آبکی دارند اما در طی چند روز به ترشحات ضخیم تر، زرد تا سبز منتقل می شوند. این پیشرفت طبیعی عفونت است و به طور خودکار به معنای بدتر شدن علائم نیست. تب مختصری نیز ممکن است به دنبال داشته باشد که می تواند نشانه دیگری از مبارزه بدن آنها با عفونت باشد.

علائم سرماخوردگی در نوزادان مشابه علائم برخی بیماری های دیگر از جمله کروپ و ذات الریه است. بنابراین والدین باید در صورت مشاهده علائم سرماخوردگی با پزشک یا متخصص اطفال متخصص تماس بگیرند. یک پزشک می تواند یک تشخیص کامل انجام دهد.

آیا سرماخوردگی کودک تازه متولد شده یک مسئله جدی است؟

در حالی که بسیاری از علائم فوق برای چندین اختلال شایع است نوزادان تازه متولد شده با آنفولانزا، کروپ یا پنومونی اغلب علائم دیگری را نشان می دهند.

1- آنفولانزا:

نوزاد تازه متولد شده با آنفولانزا ممکن است علائم سرماخوردگی داشته باشد اما این علائم اغلب در کنار علائم دیگری است که ممکن است شامل استفراغ، اسهال یا تب بالاتر باشد. همچنین ممکن است کودک به دلیل علائم دیگری که خیلی جوان هستند و نمی توانند آن را بروز دهند آشفته باشد. کودک مبتلا به آنفولانزا اغلب بیمارتر از سرماخوردگی به نظر می رسد اما نه همیشه.

2- کروپ:

نوزادان مبتلا به کروپ علائم معمول سرماخوردگی را دارند اما این علائم ممکن است به سرعت بدتر شوند .نوزادان ممکن است سرفه سخت داشته باشند. ممکن است در تنفس مشکل داشته باشند که این امر باعث می شود هنگام سرفه صدای جیر جیر یا صدای خشن خارج شود.

3- سیاه سرفه:

سیاه سرفه با سرماخوردگی شروع می شود اما علائم می توانند پس از یک هفته یا حدودی تغییر شکل دهند. کودک ممکن است سرفه شدیدتری داشته باشد که نفس کشیدن را برای او سخت کند. سرفه ممکن است باعث شود کودک بلافاصله پس از سرفه نفس عمیق بکشد. این تنفس ها صدای بزرگی ایجاد می کنند.

4- ذات الریه:

نوزادان ممکن است بیش از افراد مسن در معرض خطر سرماخوردگی به ذات الریه باشند. این می تواند به سرعت اتفاق بیفتد، به همین دلیل مهم است که یک پزشک متخصص اطفال را برای تشخیص صحیح مطلع کنید. علائم ذات الریه شامل موارد زیر است:

استفراغ

تعریق

تب شدید

برافروخته شدن پوست

سرفه شدید، با گذشت زمان بدتر می شود

حساسیت شکمی

نوزادان مبتلا به ذات الریه نیز ممکن است در تنفس مشکل داشته باشند. آنها می توانند سریعتر از حالت طبیعی نفس بکشند یا تنفس آنها دشوار به نظر برسد. در برخی موارد، لب ها یا انگشتان آنها ممکن است مایل به آبی باشد. این نشانه این است که اکسیژن کافی دریافت نمی کنند و نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

تب یکی از دفاعیات اولیه کودک در برابر عفونت هایی مانند سرماخوردگی است. در نوزادان بسیار جوان زیر 3 ماه تب بالاتر از ۳۸ درجه سانتیگراد تماس با پزشک را الزامی می کند. در کمتر از 6 ماه تب ۳۸.۳ درجه سانتیگراد نشانه ای از نیاز آنها به توجه پزشک است. نوزادان بسیار جوان حتی در صورت عفونت جدی ممکن است تب نداشته باشند. اگر نوزاد تازه متولد شده حتی بدون تب بیمار به نظر می رسد باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. در همه موارد یک کودک خردسال که دارای تب بیش از چند روز ادامه دارد یا کودکی که یک یا دو روز برطرف شود اما دوباره برگردد باید توسط پزشک ویزیت شود. همچنین در صورت بروز علائم غیرمعمول دیگری در کودک مراجعه به پزشک بسیار مهم است.

منبع: www.medicalnewstoday.com

بازدید : - بار دسته بندی :  پدرانه/ مادرانه تاريخ : 30 آوریل 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.